مشاوره مالیات ، بیمه و خدمات حسابداری

فاکتور رسمی فروش

هر سند یا برگه‌ای (دست نویس یا تایپ شده) که به عنوان خرید و فروش یک کالا، بین دو طرف خریدار و فروشنده با مهر و امضا تحویل شود و اسناد آن توسط یکی از طرفین (اغلب فروشنده) به سازمان امور مالیاتی ارائه گردد؛ به عنوان فاکتور رسمی شناخته می‌شود و برای هر دو طرف معامله، ایجاد حق می‌نماید. این اسناد شامل فاکتور رسمی فروش، فاکتور رسمی خرید، فاکتور رسمی ارزش افزوده و... می‌شوند که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

 

تقسیم بندی فاکتور از لحاظ رسمیت آن

در تقسیم بندی فاکتورها از لحاظ رسمیت، به دو نوع فاکتور رسمی و غیر رسمی می‌رسیم. فاکتورهای رسمی اصولاً برای اصنافی استفاده می‌شوند که موظف به ارائه یک نسخه از آن به اداره امور مالیاتی محل کسب خود می‌گردند.

در مقابل، فاکتورهای غیر رسمی در مشاغلی استفاده می‌شوند که صدور فاکتور در آن، فقط به درخواست مشتری انجام می‌گیرد و این نوع کسب و کارهای کوچک نیازی به ارائه فاکتور رسمی فروش به اداره مالیات ندارند.

 

انواع فاکتور رسمی

فاکتورهای رسمی به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌گردند که شامل موارد زیر هستند:

 • صورتحساب فروش کالا و خدمات
 • فاکتور رسمی مورد تأیید دارایی
 • فاکتور رسمی اداره مالیات
 • فاکتور رسمی ارزش افزوده

مشاغل موظف هستند که مالیات بر ارزش افزوده را در فاکتور رسمی فروش برای مشتریان خود محاسبه کنند و در صورت عدم ارائه این نوع فاکتورها به اداره مالیات، صاحبان این مشاغل مشمول جریمه و بدهی مالیاتی می‌شوند.

همچنین مشتریان نیز موظف به نگهداری فاکتور رسمی خرید خود هستند تا بتوانند در صورت لزوم کاستی‌های آن را از مراجع قضایی پیگیری کنند.

 

مشخصات هویتی لازم در فاکتور رسمی فروش

اشخاص حقیقی باید برای تنظیم یک فاکتور رسمی فروش مشخصاتی از قبیل کد ملی، آدرس و تلفن تماس خود را وارد کنند، اما اشخاص حقوقی لازم است موارد زیر را وارد نمایند تا این فاکتور رسمی مورد تأیید دارایی و اداره مالیات قرار گیرد:

 • کد اقتصادی شرکت
 • شناسه ملی شرکت
 • آدرس کامل و دقیق
 • کدپستی
 • تلفن تماس
 • گواهی ارزش افزوده

 

نکات مهم در تنظیم فاکتور رسمی فروش از نظر سازمان امور مالیاتی

در تنظیم و نوشتن یک فاکتور رسمی فروش معتبر باید به نکات زیر توجه داشت:

 • نام، تعداد، قیمت هر واحد و شرح کالا باید به صورت دقیق در فاکتور فروش مشخص گردد و سپس ابتدا تخفیف کسر می‌شود و در نهایت مالیات یا عوارض نیز لحاظ می‌گردد.
 • باید به این نکته توجه داشت که ابتدا باید تخفیف (در صورت وجود) در فاکتور محاسبه شود و بعد از آن مالیات و عوارض محاسبه می‌شود؛ در صورتیکه خلاف این ترتیب کاملاً اشتباه بوده و این فاکتور رسمی مورد تأیید دارایی و اداره مالیات نخواهد بود.
 • اطلاعات خریدار و فروشنده به طور کامل و دقیق در فاکتور رسمی درج شود.
 • سریال فاکتورها با توجه به شماره و تاریخ، نباید نقدم و تأخر داشته باشد.
 • شماره سریال فاکتورها باید به روش چاپ افست یا ملخی، به رنگ قرمز و کمی برجسته باشد نه به صورت دیجیتال یا شماره زنی دستی!
 • فرمت تنظیم آن متناسب با فاکتور نمونه سازمان امور مالیاتی باشد.
 • در صورت وجود مالیات و عوارض بر ارزش افزوده، باید گواهی اعتبار مالیاتی با تاریخ اعتبار در زمان صدور فاکتور اخذ گردد.
 • فاکتور رسمی باید بدون خط خوردگی باشد.
 • اعلام و ارائه شماره حساب فروشنده به طور کامل و صحیح در فاکتور رسمی فروش و قرار دادن آن در اختیار خریدار جهت پرداخت‌ها.
 • حتماً فاکتورها به تأیید و امضای هر دو طرف معامله برسد و فروشنده حقوقی نیز موظف به امضا و مهر فاکتور رسمی می‌باشد.

توجه: در صورتیکه تمامی یا حتی یک مورد از موارد درج شده در فاکتور رسمی نمونه سازمان امور مالیاتی، تکمیل نگردد، به تعداد هر مورد ناقص جریمه‌ای (طبق قوانین مالیاتی) شامل شما مؤدی خواهد شد؛ بنابراین در تکمیل کامل فاکتور رسمی فروش دقت لازم و کافی را داشته باشید.

 

الزامات قانونی ارائه فاکتور رسمی فروش

با توجه به مصوبات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و به منظور حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه، صادر نکردن فاکتور رسمی فروش از سوی بنکداران، عمده فروشان و دیگر فروشندگان به بهانه فرار مالیاتی باعث ترویج کالای قاچاق در بازار می‌شود.

به همین دلیل، صادر نکردن فاکتور رسمی خرید و فروش کالاهای وارداتی از سوی واحدهای صنفی طبق اولویت‌های تعیین شده قابل پذیرش نبوده و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

صدور فاکتور رسمی ارتباطی به بزرگی و کوچکی واحد تجاری ندارد و هر خریدار می‌تواند در مقابل وجوه پرداختی، درخواست صدور فاکتور رسمی فروش را به فروشنده اعلام کند و اگر فروشنده از صدور فاکتور رسمی امتناع نماید، مشمول جرائم مربوطه خواهد بود.

همچنین فاکتور رسمی مورد تأیید دارایی براساس قوانین وزارت اقتصاد و دارایی تنظیم می‌شود و مشخصات آن در ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده عنوان شده است. مؤدیان مکلف هستند، به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی کشور تعیین و اعلام می‌کند، نسبت به ارائه اطلاعات درخواستی سازمان مذکور و صدور صورتحساب اقدام کنند.

 

فاکتور رسمی فروش صوری؛ آری یا نه؟!

از زمان اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده موضوعی به نام فروش فاکتور صوری که بعضاً توسط اشخاص حقیقی و حقوقی که هیچگونه فعالیت اقتصادی نداشتند، فراگیر شد؛ این افراد یا شرکت‌ها بدون هیچ فعالیتی و تنها با استفاده از اسناد و مدارک افراد بی اطلاع یا جعلی، اقدام به ثبت شرکت می‌کنند. برخی اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر نیز فعالیت اقتصادی دارند و گاهی فاکتورهای صوری برای سایرین صادر می‌کنند.

اغلب به این افراد "کد فروش" می‌گویند و با دریافت مبلغی از خریدار فاکتور رسمی فروش برای آنها صادر می‌کنند. این مبلغ با توجه به نوع کالا، تعداد و قیمت متغیر می‌باشد و در صورت اطلاع یافتن ممیز مالیاتی و اداره مالیات از صوری بودن فاکتور رسمی، مشمول جریمه مالیاتی و برخوردهای قضایی خواهید شد.

بنابراین به هیچ عنوان استفاده از این نوع فاکتورهای رسمی فروش را توصیه نمی‌کنیم.