مشاوره مالیات ، بیمه و خدمات حسابداری

مالیات بر ارث چگونه محاسبه می شود؟

همان طور که می دانید پرداخت مالیات جز وظایف افراد یک جامعه است. اگر چه هر فردی که در یک کشور زندگی می کند ملزم به پرداخت مالیات نیست و شامل همه نمی شود، ولی دانستن قوانین مالیاتی و افراد مشمول برای هر شهروندی لازم است. برای مثال، بر اساس قانون صاحبان مشاغل بعد از دریافت حقوق، درصدی از آن  (با توجه به نوع شغل یا درامد فرد) به عنوان مالیات کسر می شود.

مالیات بر ارث چیست؟

سوالی که ممکن است در این بخش مطرح شود این است که آیا مالیات بر ارث هم تعلق می گیرد؟ پاسخ به این سوال مثبت است. حال در پاسخ به مالیات بر ارث چیست، می توان این طور بیان کرد، اگر شخصی که فوت می کند از خود اموالی به جای بگذارد، دولت این حق را دارد، از به اصطلاح ما ترک شخص درگذشته، مبلغی به عنوان مالیات دریافت کند. وراث ملزم هستند قبل از برداشت سهم الارث خود آن را بپردازند.

طبق ماده و تبصره های قانون، ظرف مدت شش ماه ودر قانون جدید از سال 95 به بعد تا یک سال، پس از فوت شخص وراث موظف هستند به سازمان امور مالیاتی شهر یا منطقه مراجعه کرده و صورت اموال و بدهی های وی را در اظهارنامه مخصوص مالیات بر ارث گزارش نمایند. در قانون جدید وراث این حق را دارند که در صورت تمایل بخشی از اموال را معرفی و مالیات همان را پرداخت نمایند. باقی اموال را به زمان دیگر موکول کنند.

 همچنین مطابق با قانون کشورمان، پس از طی مراحلی گواهینامه اظهارنامه مالیات بر ارث صادر و به ورثه داده می شود. این گواهی نامه برای دریافت انحصار وراثت لازم می باشد.

مالیات بر ارث چگونه محاسبه می شود؟

در ابتدا کارشناسان امور مالیاتی تمامی اموال به اصطلاح منقول و غیر منقول فرد را به نرخ روز محاسبه و قیمت گذاری می کنند؛ سپس از ما ترک شخص متوفی، بدهی ها به عنوان مثال وام های بانکی، مهریه و سایر موارد را کسر می کنند. از آنچه باقی می ماند سهم هر یک از وراث محاسبه شده و با توجه به مبلغ آن، درصدی از آن به عنوان مالیات بر ارث درنظر گرفته می شود.

البته حساب و کتاب ها بر اساس مراجع قانونی تعیین می شوند ولی در ادامه به صورت اجمالی و ساده آن را برای شما توضیح می دهیم. تا در جربان کلیات آن قرار بگیرید. لازم به ذکر است در قانون جدید مالیات بر ارث مواردی از تبصره ها دستخوش تغییراتی شده است و نقایصی که منجر به دشواری هایی در این امر می شدند، تا حدود زیادی در این دو سه سال اخیر رفع و تعدیل شده است.

یکی از این حساب و کتاب ها به این صورت است، هرچه نسبت نزدیک تری با متوفی داشته باشید مالیات کمتری باید پرداخت کنید. متقابلا هرچقدر که نسبت وارث با متوفی دورتر باشد، ​نرخ مالیات بر ارث بیشتر خواهد بود. مطابق با قانون وراث به سه دسته تقسیم می شوند.

  • وراث طبقه اول که عبارت‌اند از پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد هستند.
  • وراث طبقه دوم قرار دارند که شامل اجداد، برادر، خواهر، و اولاد آن‌ها هستند.
  • وراث طبقه سوم قرار دارد که شامل عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آن‌ها هستند.

سازمان امور مالیاتی کشور نرخ های دقیقی را برای وراث طبقه اول وضع کرده است. این نرخ ها برای وراث طبقه ی دوم، دو برابر وراث طبقه اول است و برای وراث طبقه سه، چهار برابر وراث طبقه اول می باشد. همچنین باید توجه داشت که اگر در هر طبقه حتی یک نفر از ورثه در حال حاضر در قید حیات باشد، باعث می‌شود طبقات دیگر از جهت ارث بردن محروم شوند و هیچ ارثی به آنها تعلق نگیرد.

مسئله ی دیگر که ممکن است مورد سوال واقع شود، مالیات بر ملکی است که ارث می رسد. اگر شخص در گذشته دارای خانه مسکونی، آپارتمان و یا ملک و امثال آن باشد، مطابق با قانون 7.5% ارزش معاملاتی در تاریخ ارزیابی (تاریخ انتقال به ورثه) که توسط کارشناس به استناد ماده 64 قانون و مشخصات ملک تعیین می شود، مشمول مالیات خواهد شد. البته این نرخ برای وراث طبقه ی اول است.

همچنین در بحث سرقفلی مغازه و واحد اداری، 2% ارزش معاملاتی به اضافه ی 3% قیمت روز، شامل مالیات می شود.ذکر این نکته نیز لازم است که منظور از ارزش معاملاتی، قیمت به نرخ روز نیست بلکه این ارزش توسط کارشناسان امور مالیاتی تعیین می شود.

معافیت مالیاتی شامل چه اموالی می شود؟

اموالی مانند وجوه بازنشستگی، مستمری، اثاث و لوازم خانه، مطالبات مربوط به خسارت اخراج، بازخريد خدمت و مرخصي استحقاقي استفاده نشده و بيمه هاي اجتماعي و نيز وجوه پرداختي توسط مؤسسات بيمه و يا کارفرما از قبيل انواع بيمه هاي عمر و زندگي، خسارت فوت و همچنين ديه از جمله مواردی است که پس از فوت شخص به آن مالیات تعلق نمی گیرد و عینا به وراث می رسد.

مطابق با قانون وراث طبقه ی اول و دوم شهدای انقلاب اسلامی از پرداخت مالیات بر ارث معاف هستند و نیازی به مالیات بر آنچه به عنوان ماترک از شهید مانده است، ندارند.

در این مقاله سعی شد تا کلیاتی را در خصوص مالیات بر ارث بدانیم. اگر چه این قوانین بسیار زیاد هستند و اطلاع از جزئیات آن ها از حوصله ی بحث خارج است. سعی شد تا به صورت اجمالی اطلاعات خوبی در این باب در خدمت شما دوستان قرار بدهیم تا راه گشای برخی از سوالات کلی شما باشد.

امروزه با نیاز روز افزون به خدمات مالی و حسابداری و پیچیده تر شدن نیاز ها، عوض شدن قانون ها و ...  این حرفه به صورت تخصصی در آمده است. در جنبه های مختلفی از زندگی ما نیاز داریم تا با مشاوران مالیاتی صحبت کنیم. افراد دارای صلاحیت که به صورت دقیق به سوال های ما پاسخ دهند و راه نمای ما در این زمینه باشند.

با گسترش فناوری اینترنت، سایت هایی هستند که در زمینه ی مشاوره مالیاتی آنلاین به سوالات ما پاسخ دهند. همچنین در حل مشکلات ما را یاری کنند. ما در ممیزین با داشتن مشاوران شایسته،کاردان و خبره خواهیم توانست در کلیه ی زمینه های مالی، حسابداری و مشاوره ای در هر سطحی چه کلان و چه جزئی، خدمات تخصصی و دقیقی را به شما عزیزان ارائه دهیم. در این زمینه می توانید با خیال راحت مشکلاتتان را به ما بسپارید. ممیزین تمام تلاشش رضایتمندی و آسوده خاطر بودن شما است.