مشاوره مالیات ، بیمه و خدمات حسابداری

کد اقتصادی چیست؟

امروزه با وجود کسب و کار های گوناگون، گستردگی و تنوع مشاغل بیش از هر زمان دیگری به چشم می خورد. به طبع آن نظارت از سوی مراجع مربوط همانند دارایی یا اداره ی امور مالیاتی بسیار سخت تر از گذشته شده است. بنابراین قانون گذاران و سازمان های ذی صلاح به فکر راه حلی بودند تا بتوان به نحو شایسته ای بر فعالیت های اقتصادی نظارت کنند. راه حل به صورت شناسه ای به نام کد اقتصادی، پا به عرصه ی دنیای اقتصاد گذاشت.

مفهوم کد اقتصادی در دنیای تجارت و کسب و کار

همانطور که در دنیای انسان ها هر آدمی که متولد می شود، یک شماره ی شناسنامه ی منحصر به فرد دارد. که برای انجام بسیاری امور از آن استفاده می کند؛ در دنیای اقتصاد هم تمام مشاغل و کسب و کارها باید شماره ای 12 رقمی منحصر به فردی داشته باشند تا در طی حیات سازمان از آن استفاده کنند.

مطابق با قانون همه شرکت ها تا دو ماه پس از ثبت شرکت موظف به اخذ کد اقتصادی و انجام امور مالیاتی مربوطه می باشند. کد اقتصادی برای انجام کلیه معاملات اجباری است. از این رو بدین وسیله سازمان امورمالیاتی، اطلاعات صحیحی از درآمد های حاصل از معاملات انجام شده واحد های اقتصادی به دست می آورد ونسبت به آن مالیات هایی را برای هر شغلی تعیین می کند.

دلایل داشتن کد اقتصادی چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

هر شخص حقیقی یا حقوقی، موسسات، بنگاه ها و شرکت هایی که به نحوی در کشور فعالیت اقتصادی دارند، باید مالیات بپردازند. برای دور ماندن از گرفتاری های مالیاتی داشتن شماره اقتصادی ضروری است.

هنگامی که شما یا شرکت شما می خواهید با سایر بنگاه ها وارد قرار داده شوید، از سوی آن ها ملزم به ارائه ی شماره ی اقتصادی هستید و اگر این کار را انجام ندهید؛ نمی توانید معاملات تجاری را به سرانجام برسانید.

برای رتبه بندی ها و دریافت گرید برای شرکت خود می بایست قبل از آن کد اقتصادی داشته باشید. زیرا شرکت کردن در مزایده ها و مناقصه های پرسود منوط به داشتن گرید از سوی شماست. در غیر این صورت از حضور در تجارت های پر سود باز خواهید ماند.

اگر قصد توسعه بنگاه تجاری خود را داشته باشید و یا بخواهید وارد مقوله ی واردات و صادرات شوید، باید کارت بازرگانی بگیرید. حال برای گرفتن کارت بازرگانی نیاز به ارائه ی شماره ی اقتصادی خود دارید.

بنابراین به صورت خلاصه داشتن کد اقتصادی ضروری است برای:

  • صدور فاکتور رسمی
  • اخذ کارت بازرگانی
  • رتبه بندی و اخذ گرید
  • شرکت در مناقصات و مزایده ها
  • اخذ قرارداد با شرکتهای دولتی و خصوصی

کد اقتصادی جدید چیست و تمایز آن با کد اقتصادی قبلی چه می باشد؟

سازمان امور مالیاتی از تمامی مودیان مالیاتی خواسته است تا به منظور توسعه ی خدمات الکترونیکی، اجرای طرح مالیاتی و گمرک، تسهیل در انجام امور مالیاتی، بهره مندی از تسهیلات مالیاتی و ... اقدام به اخذ کد مالیاتی جدید نمایند. این شماره ی اقتصادی جدید جایگزین شماره ی قبلی می شود و گرفتن آن برای همگان الزامی است.

هر دو کد، 12رقمی هستند و هر دو هم از اداره دارایی صادر می شود. در واقع با کد اقتصادی قدیم؛ تشکیل پرونده دارایی و تعیین حوزه مالیاتی انجام می شود. کد اقتصادی جدید متناسب و مطابق با سیستم جامع مالیاتی جدید طراحی شده است.

از جمله کارهایی که با کد اقتصادی جدید میسر است، می توان به موارد زیر اشاره کرد. کلیه مودیان مالیاتی جهت استفاده از سامانه ی الکترونیکی نسبت به ارایه اظهارنامه های مالیاتی به کد اقتصادی جدید نیاز دارند. در صورت عدم اقدام جهت اخذ کد اقتصادی جدید، اطلاعات اظهارنامه توسط سیستم پذیرش نخواهد شد و همچنین امکان پرداخت مالیات به صورت الکترونیکی توسط مودیان وجود نخواهد داشت.

علاوه بر مورد فوق اخذ گواهی ارزش افزوده، کارت بازرگانی و پیش نیاز اظهار نامه مالیاتی به شماره 12 رقمی اقتصادی جدید نیاز است.

کد اقتصادی اشخاص حقیقی

همانطور که تمامی بنگاه ها شرکت ها و هر موسسه ای که فعالیت اقتصادی انجام می دهند، باید دارای کد اقتصادی باشند؛ مطابق با قانون اشخاص حقیقی که فعالیت هایی همچون تولید، مونتاژ، واردات و صادرات، توزیع هر نوع کالا و همچنین کارهای خدماتی اشتغال دارند و دارای پروانه کسب‌ و کار از مراجع مربوطه بوده و یا دارای محل فعالیت تجاری می‌باشند، مکلف به اخذ کد اقتصادی می باشند.

از جمله افرادی که مکلف به داشتن کد اقتصادی نیستند شامل، نویسندگان، ویراستاران، مترجمان کتاب، نقاشان، خطاطان، سایر هنرمندان که به فعالیت هنری از قبیل فیلم‌سازی و ... مشغول هستند؛ می باشند. همچنین مساجد و تکایا هم از داشتن این شماره بی نیاز هستند.

مسائل مربوط به مالیات از جمله اموری است که نیازمند دانش و تخصص زیادی است. اگر چه در این مقاله سعی شد تا با مفاهیمی همانند کد اقتصادی، دلایل داشتن آن و سایر موارد مرتبط، که بسیاری از شما به صورت روزمره با آن سرو کار دارید،به شیوه ای ساده، توضیح داده شود، که قطعا پاسخ گوی تمامی نیاز های شما نیست.

ما در سایت ممیزین در خصوص امور مالیاتی، حسابرسی و حساب داری شرکت ها ی کوچک یا بزرگ، به شما مشاوره های ارزشمندی می دهیم. این امکان در سایت فراهم است تا سوال های شخصی خود را به صورت پرسش و پاسخ از مشاوران و افراد دارای تجربه کافی در زمینه امور مالیاتی بپرسید. ما با کمال افتخار در کنار شما خواهیم بود.